Uudised

Mihkel Suurkaev: Kas soovid olla tüüpiline eestlane?

img_0147Tüüpiline eestlane – vaikne, rahulik, kergelt ärrituv, rahulolematu peaaegu kõigi ja kõigega. Need on minu jaoks sõnad, mis iseloomustavad tüüpilist eestlast. Miks? Minu nägemuses on selline inimene just tüüpiline eestlane, ta on vaikne ja rahulik, kui küsimus puudutab igapäevaelu. Ta ärritub kergelt, kui teine tüüpiline eestlane millegagi eksib, ta ei ole rahul enda palga ning lähedaste käitumisega, ta väljendab seda igal võimalikul moel, aga välja arvatud nendele inimestele endile. Tüüpiline eestlane ei oska rääkida enda mõtetest ja tunnetest neile, kes seda päriselt kuulata soovivad või kellel seda päriselt kuulda on vaja.

Meeskonnatöö eeldab endas omavahel suhtlemist, arutlemist, vestlemist ja koos tegemist. Meie igapäevaelu on kui lõputu meeskonnatöö, Sa moodustad meeskonna enda elukaaslase ning lastega, Sa moodustad meeskonna oma töökaaslastega ja tööandjaga. Aga ikka ei ole rahul tulemiga. Järelikult on meeskonnamäng alla igasugust arvestust. Mäletad, kuidas kümnenda klassi füüsikatunnis tegite plakati meeskonnas? See sooritus ei pruukinud olla üldse hea, kuid te tulite kokku, tegite selle ära ja esitasite. Te saite tehtud. Aga miks Te ei käitu samamoodi päriselus?

Küsi endalt, seoses töö, seoses perega, seoses millega iganes – kas on midagi mis sind nende juures häirib? Jah? Sa oled õnnelik inimene, täpselt niikaua kuni Sa leiad asju, mis sind häirib, pühendud Sa veel sellele. Aga ära lase end sellest veel heituda, ära muserda selle tulemusel enda tuju. See kõik on hea, sest neid kõiki muresid ja probleeme saab lahendada omavahel neist rääkides. Need võivad jääda alles, aga inimestel tekib vähemalt nendest üksmeelne arusaam ja konsensus. Me kõik oleme erinevad, täpselt niipalju on ka häirivaid faktoreid, aga neid kõiki on võimalik aktsepteerida. Kui Sa vastasid aga küsimusele eitavalt, siis on aeg teha enda elus muutuseid, sest Sa oled kaotanud lootuse ühe või teise tegevuse suhtes.

Kas soovid olla tüüpiline eestlane?