Uudised

“Eesti Parim Teenindaja 2012” – miks osaleda ja kuidas võita?

Kaia Tammekänd sai „Eesti Parima Teenindaja“ tiitli 2005. aastal Hea Teeninduse Kuu raames. 2007. aastal valiti ta „Tartu Parimaks Teenindajaks“. Tänasel päeval on ta ise Eesti, Tallinna ja Tartu Parimate Teenindajate konkursside kaaskorraldaja ning koolitamas, õpetamas ja inspireerimas teisi teenindajaid.

Uurisime Kaialt, miks tasub teenindajatel end konkurssidel proovile panna!

Millega Sa hetkel igapäevaselt tegeled?

Praegu seisan iga päev selle eest, et märtsikuine parimate teenindajate konkursside hooaeg tuleks mõnus, sujuv ja põnev. Koostöös teiste Eesti, Tartu ja Tallinna parimate teenindajatega ning minu hea kaaslase Ketlyn Villemiga (Eesti ja Tartu parim teenindaja 2008) oleme pühendunud sellele, et 2012 aasta parimad teenindajad saaks selgitatud, tunnustatud ja premeeritud.

Muidu armastan end nimetada vabakutseliseks kogemuskoolitajaks, sest pidevalt leidub teenindajaid ja ettevõtteid, kelle juures oma kogemusi, ideid, raamatu- ja elutarkust jagamas käin. Hetkel olen tegutsemas koostöös Parem Elu Koolitused ning Teeninduskoolitus OÜga ning teinekord ka täitsa omapäi. Samas olen kirglik meeskonnamängija ja tean, et kaks pead on ikka oluliselt enam kui kaks pead ja seltsis jagub rohkem ideid ja head energiat.

Ja aeg-ajalt käin ikka proovimas, kas seda, mida rõõmsalt teistele õpetan ikka ise ka teha oskan. Nii võib mind hetkel näiteks Tartus Vilde Tervisekohvikus kohata.

Mis on Sinu jaoks teenindus? Töö, hobi, kirg, midagi muud… ?

Minu jaoks on teenindus kõik … töö, kirg, hobi, eluviis.

Tean, et on osa inimesi, kes ei taha kuidagi nõustuda, et nemad igapäevaselt kedagi teenindavad. On need siis õpetajad, autoremondilukksepad, arstid, juhid…
Mina usun, et terve elu ongi üks lõputu teenindamine. Teenindus on justkui teenete, hea enesetunde ja emotsioonide vahetamine käest-kätte, kus juures enamjaolt ei tule vastuteene kohe sealt samast käeulatusest või sellelt, kellele just ise ulatasid, ta tuleb kusagilt mujalt, ringiga ja kaugemalt ja teinekord on ta teel sinu juurde suutnud paisuda veel enamaks, kui sa seda oodata oskad. Minu põhimõte – anna ja sulle antakse!

Et seda üheselt mõista, siis ehk peaks hoopis mõisted teenindus ja teenindaja saama endale uue kuue, uue hoiaku, uue mõtte, uue suhtumise…

Ja olen aru saanud, et hetkel noogutavad minu jutule kaasa just need, kelles on olemas see „miski“, see teenindaja hing ja mõtteviis.

Mida on Parima Teenindaja konkurssidel osalemine Sinule andnud?

On andnud kohe väga palju :

 • võistluskogemuse ja võidukogemuse, žüriikogemuse;
 • enesekindlust ja teadmist, et olen väga hea;
 • uut huvitavat teadmist iseenda kohta;
 • palju uusi tuttavaid ja häid sõpru;
 • uusi tööalaseid väljakutseid;
 • teadmise, et kui minus on olemas see miski, see teenindaja hing, kes tahab olla inimeste jaoks olemas ja kes naudib oma tööd, siis ei olegi vahet, mis valdkonnas ma teenindan, sest kõik muu on ju õpitav;
 • kogemuse ja teadmise sellest, kui huvitav ja mõnus on õppida uusi asju;
 • teadmise, et teenindus on minu tee, minu kirg ja hobi ja töö;
 • andnud mulle võimaluse ja sihi otsida vastust küsimusele: „Kaia, mida sa teed teisiti? Mis on see, mis teeb ühest teenindajast väga hea ja silmapaistva?“ Sest see oli küsimus, millele ma nii 2005 aasta Eesti parima kui 2007 aasta Tartu parima teenindajana vaid õlgu kehitasin ja naeratasin, öeldes : „Ma ei teagi, ma lihtsalt teen seda, mis mulle meeldib!“
 • teadmise, et olles parem inimene sh ka klient, olen ma vältimatult ka parem teenindaja.

2005 aastast peale on minu elu olnud iga moel teenindusega väga tihedalt seotud ja need valikud, mis jäävad selle aja ja tänase vahele on olnud justkui alateadlikud, sest ikka ja jälle on need mind teeninduse juurde toonud. On see siis teiste teenindamine või oma keha, hinge ja vaimu parem teenindamine.

Tänaseks olen leidnud palju vastuseid sellel küsimusele, millele varem vaid õlgu kehitada oskasin. Tean, et igas inimese on olemas see miski, mis teeb ta teistest eristuvaks ja silmapaistvaks ja tihti on selleks, midagi, mis meie endi jaoks on nii iseenesest mõistetav, et me ei oskagi seda ise märgata.

Võin öelda, et sellest 2005 aasta kogemusest peale on minu jaoks saanud alguse väga huvitav teekond, millel ma endiselt rändan ja mõnulen.

Kas ja miks soovitad teenindajatel konkurssidel osaleda?

Lühidalt JAH ja selleks, et sa ei tea kunagi, mida sa veel ei tea.
Ja veidi pikemalt… Olen veendunud, et elus on vähe juhuseid ja kõik juhtub millegi jaoks. Juhtub selleks, et miski muu saaks järgneda. Ja võimalustest tuleb haarata, siis kui nad on kohal, veel enam kui neid kandikul pakutakse, sest sa ei või iial teada, kuidas see konkreetne sündmus sind su unistuste või eesmärgi suunas edasi viib.

Mida osaleja saab:

 • kindlasti rohkem kui 1 huvitava kogemuse;
 • enda kohta rohkem teada;
 • enda võimete kohta rohkem teada;
 • teha midagi teistmoodi – astuda välja oma igapäeva rutiinist ja mugavustsoonist;
 • kasvada läbi saadud kogemuse;
 • mõnusa elamuse;
 • mõni saab kindlasti pahandada ka, sest neid on alati – ei saa salata, aga sa võid valida mitte olla see inimene;
 • 3 inimest saavad kindlasti parima teenindaja tiitli ja hingele pai;
 • au ja kuulsust – tunnustust töökaaslastelt, ettevõttelt ja inimestelt ümberringi;
 • ja kindlasti veel palju, mida ma siis üles märkida ei oska, sest igaüks võtab kogemusest välja just selle, mis talle hetkel oluline on.

Hea Teeninduse Kuu raames toimub kolm konkursi: Tartu Parim Teenindaja 2012, Tallinna Parim Teenindaja 2012 ja Eesti Parim Teenindaja 2012 – see tekitab pisut segadust. Palun selgita lühidalt konkursside korraldust ja millisel konkursil peaks siis teenindaja osalema.

Tegelikult on asi väga lihtne.

5.märtsil saab tõesti alguse kolm eraldiseisvat veebikonkurssi, mille lõpus valitakse välja Tartu, Tallinna ja Eesti parimad teenindajad.

Tartu konkurss on mõeldud eelkõige siis Tartu linna ja Lõuna-Eesti teenindajatele. Tallinna konkurss Tallinna ja Harjumaa teenindajatele.
Ülejäänud Eesti teenindajad, kes nende kahe piiridesse ei mahu saavadki osaleda Eesti parima teenindaja konkursil.
Küll on aga nii, et Tartu ja Tallinna parima teenindaja konkursil võitnud kolm esikohta pääsevad kohe edasi ka Eest parima teenindaja finaali.

5.-9.märtsil iga tööpäeva hommikul avanevad veebis 5 erinevat teenindussituatsiooni. Iga situatsiooni lahendi väljamõtlemiseks ning veebi laadimiseks on aega 23 tundi. Iga konkursi juures on lahendeid hindamas 7-liikmeline super-žürii, kus esindatud varasemate aasate konkursi võitjad ning mitme Eesti teenindusettevõtte esindajad.

Esimese vooru veebikonkursi lahendite tulemusel tekivad võistlejate pingeread ning parimad neist saavad edasi teise vooru. Teises voorus saavad teenindajad asuda teenindussituatsioone lahendama päris kliendiga, pealtvaatajateks žürii ja kaamerasilm.

12.märtsi lõunaks on meil teada kõigi kolme konkursi paremusjärjestused. Selguvad Eesti parima teenindaja konkursi 5 poolfinalisti, Tallinna konkursi 5 finalisti ja Tartu Linnavalitsuse ettepanekul sel aastal lausa 10 poolfinalisti.

13.märtsil saab toimuma Tartu konkursi poolfinaal, kus 10st parimast valitakse välja esiviisik.
14.märtsil Tartu Hea Teeninduse Päeval saab toimuma Tartu konkursi finaal ning päeva lõpuks oleme välja selgitanud, kes on Tartu parim teenindaja 2012 ning kellele kuuluvad paremuselt teine ja kolmas kohta.
Kõik kolm tituleeritud teenindajad saavad automaatselt pääsu Eesti parima teenindaja konkursi finaali, mis toimub 29.märtsil Tallinna Hea Teeninduse päeval.

21.märts on oluline päev Tallinna konkursil osalejatele, sest siis saab toimuma Tallinna konkursi finaal, kus esiviisikust selgitatakse Tallinna parim teenindaja 2012 ning ka teise ja kolmanda koha võitjad.
Kõik kolm tituleeritud teenindajad saavad automaatselt pääsu Eesti parima teenindaja konkursi finaali, mis toimub 29.märtsil Tallinna Hea Teeninduse päeval.

22.märts on oluline päev kõigi Eesti konkursile registreerunute jaoks, sest siis saab toimuma Eesti konkursi poolfinaal ja esiviisikust valitakse välja kolm Eesti parima teenindaja konkursi finalisti.

29.märts on üldse üks oluline päev. See on päev kui võtame Tallinnas Hea Teeninduse Päeval kokku Heateeninduse kuu ja selgitame välja, kes on Eesti parim teenindaja 2012.

Päeva lõpus toimuvas Eesti Parim Teenindaja konkursi finaalis astub meie ette 9 suurepärast teenindajat üle Eesti. Nende seas siis Tartu Parim Teenindaja 2012 kolm esikoha võitjat, Tallinna Parim Teenindaja 2012 kolm esikohavõitjat ning Eesti Parim Teenindaja 2012 poolfinaalis selgunud esikolmik.
Nende üheksa teenindaja seast selgitame välja, kes on Eesti Parim Teenindaja 2012 ning kellele saavad teine ja kolmas koht.

Endale tundub kõik väga lihtne. Samas kui kellegi on küsimusi, siis täpsustav info läheb üles kõiki kolme konkursiveebi, samuti oleme mina ja Ketlyn Villem, minu kallis kolleeg ja samuti üks parimaid Eesti teenindajaid, valmis osalejate küsimustele vastama ja meie kontaktid leiab www.heateenindus.ee kodulehelt ning konkursi veebidest.

Anna mõni hea soovitus neile, kes sellel aastal konkurssidel osaleda kavatsevad – kuidas peaks valmistuma, kuidas võita?

Mulle meenub selle peale koha üks vana lasteraamat „Julge pealehakkamine on pool võitu“ ja täpselt seda tahan ka teile kallid osalejad öelda.
Üldjuhul on nii, et võidavad need, kes seda tõeliselt tahavad, kes on valmis pingutama ja andma endast igal sammul natuke enam kui küsitud.

Kindlasti soovitan tutvuda konkursi reeglitega ja lugeda kõik info läbi enne kui võistlema asuda, sest veebis on teatud ajalised piirangud, millega on väga oluline kursis olla juba esimest ülesannet lahendama asudes.

Samuti on hea tutvuda hindamiskriteeriumidega ning iga oma lahendit vaadata ka neist lähtuvalt.

Loovus ja raamist välja ideed on see, mis sind teistest eristab. Küll aga see juures kõige olulisem, et lahend lähtuks kolme osapoole heaolust – klient-teenindaja-ettevõte. Lahend peab olema parim võimalik kõigile kolmele.