> > > Uuele töökohale kandideerimise ABC

Järgnevad nõuanded on mõeldud nii teenindajatele kui ka kõigile teistele, kes kandideerivad uuele töökohale. Elementaarsete vigade vältimine on juba pool võitu uue töökoha saamisel!

1. Loo endale korrektne ja viisakas e-maili aadress.

Muzikiizu16@hot.eesexybeib@hotmail.com,  metalman@killallliving.com jmt aadresside kasutamine, mis kunagi põhikoolis sai loodud, lihtsalt ei sobi! Nähes, et kandideerimisavaldus on saadetud mõnelt selliselt aadressilt, ei hakka enamus personalijuhte kirja isegi avama – see läheb kohe prügikasti. Väga hästi sobib näiteks eesnimi.perekonnanimi@gmail.com.

2. Vaata väga kriitilise pilguga üle kõik oma avalikud kontod internetis.

Pole mingi saladus, et värbamisprotsessi ajal uuritakse inimese tausta ka internetist. Igasugustes sotsiaalvõrgustikes olevad pildid ja muu avalik info enda kohta tuleks karmi ja hindava pilguga üle vaadata!

Seal ei tohi olla mingeid metsikuid peopilte, rumalaid kommentaare nii enda kui kellegi teise kohta (ka riigi ja poliitikute aadressil mitte!). Kunagi ei tea, kes kuhu erakonda kuulub ja kuidas on riiklikul tasandil mingi ettevõtmisega seotud…

3. Kasuta dokumentide vormistamisel rööpjoondust.

Loomulikult on dokumentide puhul oluline ka korrektne keelekasutus. Vajalikud dokumendid tööle kandideerimiseks on tavaliselt:

  • töölekandideerimise avaldus
  • motivatsioonikiri
  • kaaskiri ja CV (oluline loogiline struktuur)

4. Too CV-s lisaks hariduskäigule ja töökogemustele välja ka muu oluline

Hariduskäik ja töökogemused peavad CV-s igal juhul sisalduma, aga samuti tasub panna kirja ka täiendhariduskursused ja muud oskused (keeled, arvuti, spetsiifilised oskused, juhiload).

5. Uuri ettevõtte tausta. ja ole valmis andma vastuseid küsimustele, mis puudutavad sinu tausta.

Googelda ettevõtte nime, sirvi kodulehte, loe ajakirjandusest. Vii ennast kurssi, millega ettevõte täpsemalt tegeleb, millised on sealsed väärtused, mis suunas ettevõte liigub. Väga hea, kui taustaga tutvuda juba enne motivatsiooni- või kaaskirja koostamist, aga lausa kohustuslik on see enne vestlusele minekut. Väga tihti küsitakse kandidaadilt ka küsimust, et millisena näevad teised Sind, kuidas Sa iseennast iseloomustaksid, millised on Su huvid väljaspool tööd? Mõtle ka sellele, millal saaksid tööga alustada.

Kindlasti peab olema valmis ka sellistele küsimustele vastamiseks:

  • Millised on Sinu ootused tulevasele töökohale?
  • Karjääriplaanid ja arengusoovid?
  • Millisel ametikohal näed end töötamas 5 aasta pärast?

6. Ära palun hiline töövestlusele!

See punkt ütleb ise kõik ära. Hilinemine töövestlusele on väga halb märk. Kohale ei tasu minna ka liiga vara. 10-15 min enne on tavaliselt kõige sobilikum.

7. Riietu korrektselt.

Esmamulje on äärmiselt oluline, meeldib see meile või mitte. Isegi kui kandideerid laomeheks, ei tasu töövestlusele minna määrdunud tunkedega. Meesterahvad võiks eelistada ülikonda või viigipükse kampsuniga. Plätude ja tossude asemel panna jalga kindlasti kingad. Naised võiksid eelistada tumedamat kostüümi. Vältida tuleks liiga kõrgeid (tikk)kontsi, ehetega ülekuhjamist, meigiga liialdamist ja ülelõhnastamist. Riietumisstiil olgu korrektne, tagasihoidlik, neutraalne ja puhas.

Erandiks on see, kui töökoht on selline, mis eeldabki massist eristumist või heas mõttes “kiiksuga olemist”. Näiteks talendijuhi ametikoht – siis ei pruugi tavaline hall töötada. Sellisel juhul võib mõelda, millega just Sina saaksid silma paista. Mingisugune eriline detail riietuse juures?! Seega riietus olgu ikkagi maitsekas, aga kui see on vajalik või võib olla Sulle kasulik, siis rõhuta ka oma eripära.

8. Mõtle eelnevalt läbi, mis on Sinu tugevused ja nõrkused.

Miks võiksid just Sina olla parim kandidaat soovitud töökohale? Mõnikord inimesed pelgavad enda nõrkusi tunnistada, aga keegi meist ei ole ideaalne. Enda nõrgematest külgedest teadlik olemine ja nendest avameelselt rääkimine mõjub enamasti hoopiski tugevusena. Keskenduda tuleks siiski muidugi tugevustele.

Väga levinud küsimus töövestlusel on, et miks peaksime just Sinu valima. Liiga tihti on vastuseks piinlikult pikk vaikus. Kui Sa ei oska sellele küsimusele õigel hetkel midagi vastata, siis ehk ei olegi ühtki head põhjust ja valitakse keegi teine…

9. Ole valmis ütlema soovitud palganumbrit.

Tihtipeale küsitakse töövestlustel ka seda, kui palju palka Sa soovid. Õige numbri ütlemine võib osutuda keeruliseks. Loomulikult tahaks töötaja saada võimalikult palju ja tööandja maksta nii vähe kui võimalik. Võimalusel uuri eelnevalt valdkonna keskmist töötasu sarnase töö eest. Mõtle sellele, mis oleks minimaalne tasu, mille eest oleksid valmis töökohale asuma ning milline oleks see number, millega jääksid ülirahule. Sinu reaalne palganumber asetseb enamasti kusagil keskel või alampiiri lähedal, aga mingit kuldreeglit siin anda ei saa.

Kui tegemist on suurema organisatsiooniga ja Sul on seal tuttavaid, siis võid ka neilt eelnevalt uurida üldiste palgatasemete kohta. Lisaks ka seda, et kas Sa ise saad töötajana mõjutada oma palka. Kas makstakse boonustasu, tulemustasu, pädevustasu vms?

10. Pea meeles, et…

…tööle võetakse sageli teadmiste-oskuste pärast, aga lahti lastakse just hoiakute pärast! Seega ole veendunud, et Su hoiak sobib ja ära muretse, kui Sul ei ole veel piisavalt teadmisi-oskusi, küll õpid 🙂

Soovime palju edu ja julgust uuteks väljakutseteks!

2012-05-10T09:03:35+02:00