> > 5 harjutust, mis tugevdavad sinu psühholoogilist immuunsust

 

säilenõtkus

Illustration by Julia Yoon

 

Mis toimub pärast kriisi? Millal taastub normaalsus? Kui sügavasse majanduskriisi me satume? Mis saab minu organisatsioonist? Minust…?
Need on küsimused, mida küsime endalt iga päev. Palju on määramatust ja teadmatust…

Olen viimase 15 aasta jooksul konsultandina tegutsedes märganud kui haavatavad me tegelikult määramatuses oleme ning kuidas isegi juhte just teadmatus kõige enam hirmutab. Seetõttu on varasemast enam vaja tegeleda oma psühholoogilise fitnessiga ehk arendada endas vastupidavust (moodsas keeles säilenõtkust ☺). Eriti oluline on see just liidritele, kes on eeskujuks teistele. Õnneks oli säilenõtkus uurimisvaldkonnana popp teema juba enne “viirusepalavikku” ning täna saame kasutada enda parema psühholoogilise vormi tagamiseks avastatud tarkusi. 

Ole oma elu piloot!
Üks olulisimaid tegureid stressoritega edukaks toimetulekuks on enda agentsuse tajumine. See tähendab hoiakut, et mina olen oma elu piloot ja kujundan oma elu just selliseks nagu soovin. Selleks tuleb esmalt aga tegeleda sisemiste hirmude ületamisega, mis meid tagasi hoiavad.

Harjutus:
1. Iga kord, kui tunned stressireaktsiooni mõtle järgmistele punktidele:
Jälgi oma hirmu. Kui sa tunned, et midagi kardad, siis proovi see sõnadesse panna. Mis mind hirmutab/takistab?
2. Aeglusta oma tempot. Hirm loob kiirust ja ülemõtlemist ning tekitab “olulisuse” illusiooni
3. Mõtle, kas see, mis sind hirmutab on fakt või üksnes sinu mõte. Kui mõistad, et tegu on sinu tõekspidamisega, proovi selles kahelda ehk astu vaidlusesse „kõige targemaga“ ☺

Praktiseeri tänulikkust!
Lugematud teadlased on kinnitanud, et tänulikkus suurendab meie vastupanuvõimet stressorile, seega peame seda õppima ja harjutama, kui see täna meie tugevaim külg ei ole. Tänulikkus on nagu lihas, mida peab pidevalt töös hoidma, et tema najale toetuda

Harjutus:
1. Koosta nimekiri (pisi)asjadest, mis sind igapäevaselt ärritavad (n. Mustad nõud hommikul kraanikausis)
2. Too iga ärritaja kõrvale “Tänu-tera”, mis selles peitub (Mustad nõud = “mu pere laual on külluslik toit”)
3. Loo “Tänu-terade” jagamise rituaal oma peres/meeskonnas: iga hommik/õhtu ütleb igaüks ühe asja, mille eest ta täna tänulik on.

Väärtusta arengut!
Inimesed, kes väärtustavad arengut, pööravad stressorid enda kasuks. Selleks peame mõtestama stressorit kui võimalust, mis paneb meid kasvama.

Harjutus:
1. Pane iga päev kirja kõik sündmused, inimesed ja asjaolud, mis sinu jaoks tunduvad negatiivsetena ja sind häirivad.
2. Iga päeva lõpus võta enda “nõmedike list” ja mõtle iga asja kohta, milliseid arenguvõimalusi see sulle pakub või mida see olukord/inimene sulle õpetab.
3. NB! Ole järjepidev ja mõtesta ümber kõik ärritajad, kuni jääd ise oma “uut” perspektiivi uskuma.

Kultiveeri kontakti kogukonnaga!
Selgub, et inimesed, kes tajuvad rohkem ühendust teiste inimestega on psühholoogiliselt suurema fitnessiga ehk neil on rohkem ressursse keeruliste olukordade seljatamiseks.

Harjutus:
1. Vali iga päev enda sõbralistist üks inimene, kellega sa ei ole ammu suhelnud.
2. Mõtle ühele seigale, mis teid ühendab ning ühele tema positiivsele joonele.
3. Kirjuta või helista talle ning jaga temaga enda mõtteid.

Saa kontakt enda väärtustega!
Arusaam, mis minu jaoks TEGELIKULT oluline on, tugevdab inimese ego ning sellega seoses suureneb ka vastupanuvõime välisele stressorile. Oma isiklike väärtustega kontaktis olemine suurendab tahtejõudu ja seeläbi enesejuhtimise võimekust

Harjutus:
1. Pane nädala jooksul kirja kõik enda otsused, mis sa tegid. Otsused võivad puudutada nii töö- kui ka isiklikku elu.
2. Nädala lõpus võta enda otsuste nimekiri ning kirjuta iga punkti juurde, mis sinu jaoks oli oluline, et just sellise otsuse langetasid ehk millisest väärtusest lähtusid.
3. Mõtesta veel seejuures, millised otsused olid keerulisemad kui teised ja miks …
4. Proovi tabada mustrit väärtustest mis sinu elu juhivad.
5. Küsi endalt, kuidas saad neid väärtusi kasutada teadlike valikute tegemiseks, et suurendada enda rahulolu ja õnnetunnet.

Kui sa nüüd neid harjutusi tehes juhtumisi nakatusid suurest arengu-pisikust, siis tea, et see siin ei ole veel kaugeltki kõik! Selleks, et ka oma organisatsiooni (psühholoogilist) immuunsust tõsta, võta toru või pane meie poole teele kiri kasvõi siin samas! Loome rätsepatööna omanäolise koolitusprogrammi vastavalt sinu vajadustele ja lähtudes just sinu olukorra spetsiifikast.

Kati Tikenberg

2020-08-31T22:19:49+02:00