> > Maailma väärtuslikumaid asju ei saa näha ega puudutada. Neid kogeme läbi südame

Igapäevaelu-rutus on nii lihtne unustada märkimisväärseid inimesi ja sündmusi – nii tõelisi kui ka kaugemaid ja vahel ka väljamõeldud, nt raamatukangelasi, kes on olnud osaks meie elust. Viimasel ajal on mind puudutanud sügavuti just tegelikkuses elanud inimeste mõtted, keda siin maailmas kahjuks enam ei ole. Nende julged väljaütlemised saadavad mind veel kaua kaua.

Täna juhib mind mõte, et ainult südamega “näeme me õigesti” – kõik oluline on silmale nähtamatu. Sa ei pea istuma kusagil üleval mäetipus, et mõista, mis nimelt on Sinu jaoks see õige. Oma südames Sa tead alati, mida võiksid ja saaksid teha. Heitumata raskustest võid korda saata uskumatuid asju. Ja kui tähtis on tegelikult süda, seal peitub meie tegelik loomus, vormuvad meie soovid, hoidmaks innustuse sõnumeid, rõõmu ja armastust!

Mõeldes suurtele saavutajatele, ei saa ma üle ega ümber palju kõneldud ja tegelikult nüüd juba 6 aastat tagasi lahkunud Steve Jobsist ja tema mõtteist.

Jobs oli USA infotehnoloog ja ettevõtja, Apple Inc. üks asutajatest ja kauaaegne tegevjuht.  Mees, kes mõjutas oma arendustega tervet maailma. 1970-ndate lõpus tootis ta koos Apple Inc. kaasasutaja Steve Wozniakiga esimese eduka personaalarvuti. Tema elutee ja areng olid võrdlemisi konarlikud, vähemalt alguses, elades kasuperes ja hiljem langes ta ka kolledžist välja. Kõik juhtunu oli aga teed sillutav  tuleviku heaks. Ta arvas, et enamus asju, mille otsa oma uudishimu ja intuitsiooni järgides komistas, kujunesid hiljem hindamatuteks.  Sattudes Reed’i Kolledžisse kalligraafiat õppima ning puutudes kokku sügavamalt selle õpetusega, mis hiljem andis talle võimaluse kujundada ilusa tüpograafiaga Mac’i arvuti.  Jobs arvas, et kui ta poleks kolledźist välja kukkunud,  ei oleks ta tõenäoliselt kalligraafia tundi sattunud ja tänapäevastel arvutitel puuduks ilmselt selline suurepärane tüpograafia.

Steve Jobs ise nimetas oma kogemusi oluliste punktide ühendamise oskuseks. Tema juhtmõtteid on kirjeldatud erinevalt ja mitmetel tasanditel, ent minule meeldis enim käsitlus läbi südame prisma.
Ta kirjeldab oma elu läbi kolme suurema alusmõtte nii:

Esimene neist: “Sa ei saa punkte ühendada, vaadates tulevikku, saad seda teha vaid vaadates minevikku. Sa pead uskuma, et mingil viisil need punktid Sinu tulevikus ühilduvad. Sa pead midagi usaldama, kas oma kõhutunnet, saatust, elu ennast, karmat, ükskõik mida. Selline lähenemine ei ole mind iial alt vedanud, ja see on minu elus suurt rolli mänginud”.

Teine mõte, mis ta on välja öelnud: “Armasta seda, mida teed ja Sa pead leidma selle, mida tegelikult armastad. Kui Sa ei ole seda veel leidnud, jätka otsinguid! Ära lepi vähemaga! Nagu kõikide südamesse puutuvate küsimuste puhul, Sa saad ise aru kui oled vastuse leidnud. Ja nagu suurepärased suhtedki, läheb see aastate möödudes ainult paremaks ja paremaks. Nii, et jätka otsinguid, kuni Sa oled selle leidnud. Ära lepi vähemaga!”

Ja kolmas räägib surmast, mis on elu lahutamatu osa: “Surma ees oled Sa juba täiesti alasti. Seega pole mitte ühtegi põhjust oma südant mitte järgida”. “Sinu aeg on tegelikult limiteeritud, nii et ära raiska seda kellegi teise elu elades. Ärge jääge kinni dogmadesse, mis tähendab elamist kellegi teise arvamuste järgi. Ära lase teiste arvamustel oma sisehäält vaigistada. Ja mis kõige tähtsam, kuula julgelt oma südamehäält ja intuitsiooni. Kuidagiviisi nad juba teavad, mida sa tõeliselt saavutada tahad. Kõik muu on teisejärguline”.

Seega nähkem vaeva, et meie süda saaks vanusega suuremaks. Nii kasvades ja “kogu südamest” järgimise suhtumist kogedes, võid korda saata uskumatuid asju, kuni veel on Sinu aeg. Hoiame oma südame avatud, nii kaua kui suudad, ja ennekõike iseendale. Sinu süda on täidetud viljakate seemnetega oodates võrsumise võimalust.

 

Parimate soovidega otse südamest!

Katrin Sõlg, Aeternum Koolitus ja Konsultatsioonid

Kasutatud allikmaterjal: Jessie Hartland “Steve Jobs. Hullult äge! Graafiline elulugu” 2016 Lisaks Carmine Callo „Innovatsioon. Steve Jobsi seitse saladust“ 2011 ja interneti viited.

 

2019-02-28T00:01:48+02:00