> > Kuidas motivatsiooni “elus hoida” peale innustavat õpikogemust?

2018 sügise koolituste hooaeg on hetkel täistuuridel.
Toimuvad erinevad konverentsid, arenguprogrammid, Aeternum Koolituste konsultant-koolitajate arvamusartikleid on avaldatud mitmetes väljaannetes. Eesti ettevõtjate hinnangud majandusele on võrdlemisi kõrged, nii sisetarbimisele kui ka väliskaubandusele. Muret teeb endiselt tööpuudus ja innovaatilisus. Toetun konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu öeldule 08.10. Äripäevas.

Hiljuti jagati edukatele ettevõtele auhindu, kus silma paistis Cleveron AS Viljandist. Neid pärjati mitmete tiitlitega nt aasta ettevõtja, disainirakendaja ja  uuendaja. Seda on hea kuulda, kuna olen endine Viljandi inimene. Aeternum on nendega varasemalt koostööd teinud, tegemist on arendusmeelse ettevõttega.

Paljud ettevõtjad võtavad käesoleval sügisel ette meeskonna ja personali arendusküsimused ja koolitavad töötajaid. Koolitusele jõutakse ka läbi personali enda initsiatiivi.
Oletame, et arenguprogramm kulges plaanipäraselt ja mõnda aega on püsinud ka sütitav inspiratsioon peale koolitusi, ent pikemas perspektiivis on tagasilangus kerge tulema. Olite valmis uusi eesmärke seadma, muutuma ja “mägesid” liigutama. Jah, see on suurepärane ja seda oodati ja oligi vaja, aga küllap oled Sinagi lugejana märganud, et tegutsemistahe ja motivatsioon ei ole alati püsivad.  Isegi kui enne koolitust polnud motivatsiooni ollagi, koolituselt tulles ajas see üle serva ja võib kindel olla, et varem või hiljem on see jälle langemas.

Mida siis teha, et seatud eesmärke ja õpitut “elus hoida” ning kuidas motiveerida ennast ja teisi?

Vähim, mida teha saad on kirja panna tegevusplaan.
Kõlab lihtsalt, aga raske teha. Vali välja 2-3 teemat või mõtet, mis Sind selle koolituse jooksul kõige rohkem kõnetas ja mõtle välja, kuidas saad neid enda (töö)elus kasutada. Ära proovi korraga kõike teha, tule teiste soovitud asjade juurde vajadusel hiljem tagasi.

Tee senises muudatusi. Nimetagem seda siis “vagude kündmiseks” ikka sügavamalt ja teadlikumalt. Võid ka oma tegevusplaani jagada väiksemateks osadeks (ükskõik kui väike sammuke see siis poleks). Alusta  asjadest, mida saad teha kohe ja kui need muutuvad Sinu jaoks juba rutiiniks ja automaatseks, siis võta järgmised tegevused juurde. Nii saab alguse järjepidevus. Eduka plaani järgijana ära unusta ennast premeerida!
Mind saadab elus Zig Ziglari mõte: “Sa ei pea olema suurepärane, et alustada. Küll aga pead alustama, et saada suurepäraseks”.
Lisaks meeldib mulle kolleegidelt üle võetud teadmine, mida nad koolitustel aeg-ajalt jagavad Albert Einsteinilt:
“Miks loodad saada teistsugust tulemust, kui tegevused, mida Sa igapäevaselt teed on ikka samad?” Nimetagem seda humoorikalt “Idiotismi valemiks”.

Alati on Sul endal valik. Olles ise paljudel koolitusel osalenud, visualiseerijana ning õppijana, olen näinud kui palju saadud materjalist ja motivatsioonist läheb tegelikult kaduma, kui meil ei ole tegevusplaani. Seega muuda uued tegevused harjumusteks kohe peale koolitust, mil hoog ja tahe kannavad. Reflekteeri, mis on Sinule oluline ning muuda seda õpitule toetudes reaalselt oma käitumises.

Arenda ennast ikka edasi ja ära looda vaid motivatsioonile, mis tegelikult võib raugeda!
Tee esimesed sammud. Nii saad tõsta töö tulemuslikkust, leides rahulolu ja kujundades endale tähendusrikas elu.  
Katrin Sõlg, Aeternum Koolitus ja Konsultstatsioonid

2019-02-28T00:03:19+02:00