Uudised

Signe Valsberg: tänulikkusest ja rahulolust Eestis ja eestlastes

SikuOlen palju aastaid mõtisklenud tänulikkusest ja sellest, kas me oskame olla tänulikud selle üle mis meil on….Tavaliselt paneb mind selle üle mõtlema olukord, kus kohtan minu hinnangul põhjendamatut  nurinat inimeste poolt, kellel tundub kõrvaltvaatajana justkui kõik täitsa hästi olevat. Loomulikult ei näe ma kunagi teiste inimeste sisse ja nende eludesse ja see ongi vaid minu, kui kõrvaltaavataja hinnang. Samas pean seda oluliseks meie ühiskonnas arutleda, et aidata inimestel keskenduda sellele, mis aitab tal enam rahulolu tunda.

Kui vaadata kui üürike on inimese elu (100 aastat pole ju mingi pikk aeg), siis küsimus minu jaoks on, et millele me keskendume. Kas sellele, kuidas meil on kõik halvasti ja mida meil pole või vaatame hoopis seda, mille eest meil on võimalik tänulik olla. See kõik mõjutab meie õnne- ja rahulolutunnet.

Miks on taanlased uuringute järgi Euroopa õnnelikumad inimesed? Olen ise elanud üle poole aasta Taani Kuningriigis, sellest on nüüdseks küll möödas juba üle 20 aasta, aga tänasel päeval mõistan miks sealsetel inimestel on kõrge rahulolu iseenda ja oma eluga. Taanis õpetatakse lastele juba perekonnas, lasteaias ja koolis, kuidas olla tänulik heade olukordade eest ja mida teha asjadega, mis meid rahulolematuteks teevad. Need asjad tuleb ära lahendada ja nendest rääkida, sest muidu ei lahene ükski asi. Ainus mis saab juhtuda on rahulolematuse kasv ja õnnetu olemise tunne.

Aeg-ajalt ma muutun kurvaks, kuidas meie, eestlased, ei oska olla tänulikud, kuigi kõik on justkui hästi. Mis meil siis viga on? Arvan, et meid pole õpetatud vaatama otsa asjadele või situatsioonidele, mille eest tänulik olla. Õnneks annab ka seda õppida! Kui rahulolematus hakkab hinge pugema, siis võta paberileht ja pane kirja kõik mille eest saad Sa just praeguses hetkes tänulik olla ja Sa võid avastada, et paberit jääb puudu.

Mul on õnneks palju mille eest tänulik olla (panen siia mõned asjad kirja): parimas mõttes kiiksuga perekond/suguvõsa (siia kuuluvad kõik, nii elukaaslane, lapsed, vanemad, õed ja nende pered, onud-tädi jne); armas kodu; äge töö ja ägedad kliendid; lahedad ja harivad kolleegid; muhedad ja mõistvad sõbrad; 4 erinevat aastaaega; metsad ja põllud mis meid ümbritsevad; meri, millelele ligipääs Eestis võtab maksimum 3 tundi; võimalus õppida ja harida ennast; kõikvõimalikud naudingud (hea kohv, maitsev kook, teater jne); „hullud“ kogemused ja väljakutsed; ebaõnnestumised, mis on tänu eneseanalüüsile korralikult õpetanud, kuidas julgeda uuesti proovida; reisid Eestis ja kaugemal; isegi autole võib tänulik olla, sest ta aitab mind viia punktist A punkti B.

Ole nüüd armas, võta Sinagi paber ja pliiats ja pane kirja kõik, mille eest saad olla tänulik, sest ainult siis võid rahulolu enda ja oma eluga kasvatada!