Uudised

Mihkel Suurkaev: Kas Sul on eesmärk, mille poole Sa liigud?

IMG_0658Ma olen väga üldine inimene. Mulle meeldib makro tasand, ma ei rahuldu sellega, kui keegi räägib mulle, mis viie aasta pärast saab. Ütle, mis on Sinu eesmärk ja saavutus, mille poole Sa püüdled kogu eluea jooksul, mis saab 15 aasta pärast? Mis Sa loodad, et saama hakkab? Ma olen teekonna inimene. Ma küll tekitan endale suure makro tasandil eesmärgi, milleni olen ma juba aastaid püüdnud jõuda, kuid peamine ei ole see, et ma selle kätte saaksin. Õigupoolest ma isegi saan aru, et see on üsnagi utoopiline ja tegelikkuse võimalus selle täitumiseks on väike, kuid mitte võimatu. Aga küsimus pigem on selles, et kui lähedale me oma unistuse/eesmärgini jõuame. Aga selleks tuleb tööd alustada juba eile, mitte vaid ajada vahtu.

Ma usun kogemustesse. Puu otsast alla kukkumise tagajärjel haiget saamine tundub loogiline. Aga näed – 2 meetri kõrguselt alla kukkudes veel ei saanud haiget. Mis tähendab, et seda tuleb ise kogeda, millal on hetk millest kõrgemalt kukkudes Sa haiget saad. Nii on ka Sinuga, temaga ja kõigiga meie ümber. Meie töötajate, meie kaaslaste ja sõpradega. Aga selleks, et saavutada kogemused peab tegema tööd ja palju tööd. Iga päev 8st 5ni tööl käies ja nädalavahetuseti rannas istudes ei jõua tulemuseni. Tähendab, kindlasti mingi tulemuse saavutad, aga see kogemuste pagas mille tema saab nõnda tegutsedes 10 aastaga, saad Sina kolme aastaga. Aga siin on üks aga – vaeva tuleb näha.

Ma usun võitmisesse. Meil kõigil on võimalik võita ühel või teisel moel. Iga samm ja tegu, mida me teeme peaks tähendama võitmist. Meredith Belbini juhtimisteooria järgi tuleb tööalase edu saavutamisel üha enam osata inimestega õigesti käituda. Minu tõlgendus sellest on järgnev – kõigepealt mõtle välja, mis tähendab sinu jaoks võitmine ühes või teises olukorras, teisalt püüa aru saada ka enda kaaslaste mõtlemisest võitmisesse. Edasi on lihtne – püüa luua olukord, kus kõik enamasti võidavad. Ja kui Sa arvad, et see ei ole võimalik, siis tõenäoliselt on. Inimesed on piisavalt erinevad, et täites nende baasvajadused, siis edasi “võitmine” on iga inimese jaoks erinev. Kes on õnnelik, et saab kell 4 lastele lasteaeda järgi minna, kelle meelest mängukonsooli kontorisse ostmine parandab tunduvalt tehtavat tööd.

 

Minu soovitused nii edukaks meeskonna loomiseks, edukaks toimimiseks ja üldiselt edukaks eluks on järgmised:

 

1) Püstita enda jaoks pikem eesmärk, mille poole püüdled, samaaegselt arvesta ka teiste eesmärkidega.

2) Tegutse kogemuste põhjal ja kui puudub kogemus – ära pelga proovida, kui läheb viltu, siis tuleb lihtsalt muuta taktikat, mitte loobuda.

3) Mõtle välja, mis on Sinu jaoks võitmine ühes või teises olukorras – samaaegselt arvesta sellega, et ka teised “võidaksid”!