Uudised

Mihkel Suurkaev: Kas Sa pead olema türann, et olla edukas juht?

FullSizeRender 7Juhti kui sellist saab vaadata minu arvates kahest küljest – milline juht tahad Sina olla töötajatele ja millist juhti tahavad Sinu töötajad endale. Ehk siis variante on sadu, milline saab olla üks juht. Kuid põhiline küsimus on, et kas kõige selle juures peab ta olema türann?

 

Visioon

Juhil peab olema ükskõik mis juhul visioon, kas ta on türann või mitte, kuid visioon on oluline. Ükskõik millisel tasemel juht Sa oled, kas juhid inimesi või iseennast – Sul peab olema visioon. Küsimus on selles, et kuidas Sa seda visiooni ellu viid? Kas oled justkui Trump või Jobs, kes on sõitnud kõigist üle või vastupidi püüad kõigile meeldida?  Visiooni kohaselt on olemas tõdemus, et mida tugevam on visioon seda türanlikum on juht, seda enam püüab ta enda visiooni saavutada hoolimata sellest, et kes või mis satub ta teele.

 

Aaron James “Sitapead”

Aaron James’i peetakse tänapäeva ühiskonna “sitapeade” teooria asjatundjaks, kes siis jagas nad omakorda kahte kategooriassse – kas Sa oled või Sa ei ole. Need kes ei ole, need juhid mängivad reeglite järgi, on koostööaltid ning teevad täpselt nii, kuidas raamat ette näeb või kuidas neile öeldakse. Vastupidiselt need aga, kes on “sitapead”, nad lõikavad kasu nende pealt, kes enda osa ilusti ära teevad – nad trügivad järjekorras ette; kui mitte-sitapeal on sünnipäev ühel päeval aastal, siis vastupidi sitapeal on iga päev, ta segab tihti vestlustele vahele ning ta teab kõike.

 

Tõde

Ühtset tõde ei ole. Sellest on tehtud filme, kirjutatud katkendeid, lugematu hulk raamatuid ning dokumentaale. Kuid lõppkokkuvõttes tõena jõutakse välja selleni, et Sa pead olema türann, kaitstes oma visiooni, aga sa pead olema inimeste inimene, kui juhid oma töötajaid enda visiooni suunas. Ja sa pead olema sitapea, kui sa kaitsed enda ideed.

 

Fakt on see, et vähesed meist suudavad olla kõik isiksused kokku, mis tähendab, et me peame andma endale mõista millised me oleme või juhul, kui ise ei saa sellest päris täpselt aru, siis võtma vastu info, mis meile kuvatakse meie endi kohta. See annab meile võimaluse kas ennast täiendada, otsida enda kõrvale inimeste juhti või leida enda kõrvale mõni strateegiline juht. Aga kõigepealt tuleks alustada sellest, et saada aru kes Sa ise oled, mida Sa ise soovid ja mis on Sinul puudu, et olla parim juht, et projektid toimiksid ja kõik Sind armastaksid – nagu ideaalmaailmas.