Uudised

Lapsepõlv kaubanduskeskuses

Milline näeb välja teie ideaalne nädalavahetus pere seltsis?
Hommikul lõhnab köök värskete pannkookide järele, hiljem minnakse kogu kambaga rappa, õhtul tehakse sauna ja mängitakse lauamänge! Neid kordaläinud nädalavahetusi, mida meenutades suunurgad ülespoole kisuvad, on veel ja veel!
Kuid kas kõik arvavad nii? Ma ei usu. Vähemalt tekib suur kahtlus, kui satud nädalavahetusel kaubanduskeskusesse.

Juba parklas hakkad kibedasti kahetsema. Mõtled, äkki saaks kuidagigi selle käigu edasi lükata. Aga ei saa! Hingad kolm korda sügavalt sisse ja asud parkimiskohta otsima.
Esimene samm – laveerimine autode ja väheste vabade parkimiskohtade vahel – nõuab rohkelt kannatust.

Järgmiseks väljakutseks on mitte kaotada pead ning külastuse eesmärke, sest kaubanduskeskusesse sisenedes satud tohutusse virr-varri, mis silme eest täiesti kirjuks võtab.
Kõik need tublid ja toimekad lastega pered, kes kohusetundlikult poode läbi kammivad, kohvikutes end kosutavad ja jälle lahingusse lähevad. See vaatepilt paneb mind ikka ja jälle mõtisklema – kuidas nad jaksavad? Kas tõesti midagi muud oma vaba päevaga teha pole?

Eriti energiliseks muutuvad tublid ostlejad jõulude eel.
Nähakse palju vaeva, kulutatakse väga palju aega ja raha, garanteerimaks väikestele inimestele päev, mil kõik nende soovid ja unistused täituvad. Sest on ju jõulud…. Imede aeg!

Mida mäletavad oma lapsepõlvest kaubanduskeskustes üles kasvanud lapsed?
Kas täiskasvanuna tuletavad lapsukesed heldimusega meelde vanematega koos ette võetud matka, ühiseid toimetamisi ja meisterdamisi või erinevaid kaubanduskeskusi, sealseid mängutubasid, värvilisi poeriiuleid ning uusi asju?

IKEA tegi mõtlema paneva videoklipi, pärides lastelt endilt, mida nemad jõuludeks soovivad. Lapsed olid nõus loobuma pikast jõuluvanale koostatud soovide nimekirjast, kui nad saaksid lihtsalt mängida koos oma vanematega. Päriselt? Päriselt!

Hea lapsevanem, kingi oma lapsele aega!
Aega koos mürada ja mängida, teha lihtsaid asju, avastada ja uudistada looduses, kaasas saiakesed ja termos kakaoga. Tõsi, metsas võib küll olla niiskem ja esialgu ebamugavamgi kui kaubanduskeskuses aga ainult nii õpime me nägema tõelist maailma enda ümber.
Õpetagem väiksele inimesele väärtusi,  mis ei ole asjad.

Rõõmustavalt vahvaid toimetamisi! 
Karin Kruus